Методологiчною основою Вальдорфської школи є розподiл матерiалу згiдно вiковим особливостям дiтей; прiоритет загальнолюдських i нацiональних цiнностей, направленiсть навчально-виховного процесу на iндивiдуальну особистiсть учня.
Особливiстю Типових навчальних планiв Вальдорфських загальноосвiтнiх навчальних закладiв I–III ступенiв є врахування кiлькостi «епохальних» i щотижневих урокiв при розрахунках щотижневого розподiлу годин певних предметiв. Метод епохально-iнтегрованого викладання передбачає протягом 2–4 тижнiв розпочинати навчальний день учнiв з вивчення певного навчального предмету на «головному» уроцi, тривалiсть якого 90 хвилин.
«ГОЛОВНИЙ» УРОК умовно дiлиться на 3 етапи:
1. РИТМІЧНА ЧАСТИНА тривалiстю близько 15–20 хвилин. Учнi, в залежностi вiд вiку та педагогiчних задач, виконують рухово-ритмiчнi, мовно-рецитативнi, математичнi вправи, дидактичнi iгри, соцiальнi вправи, у старших класах проводять диспути, дискусiї тощо. Ця частина уроку має велике значення для розвитку емоцiйно-вольової сфери, соцiальних навичок учнiв i, разом з тим, змiст ритмiчної частини, як правило, пов'язаний зi змiстом епохи, що дає можливiсть систематично, протягом року повторювати i закрiплювати навчальний матерiал;
2. ОСНОВНА ЧАСТИНА — це концентрацiя на навчальному матерiалi тривалiстю близько 35–40 хвилин у 1–4 класах, до 55 хвилин у 5–9 класах, 60–70 хвилин у 10–11 класах. Друга частина уроку власне i є предметом епохи, в ходi якої також має мiсце ритмiчна змiна видiв дiяльностi, спрямованих на сприймання та засвоєння учнями навчального матерiалу, виконання самостiйних вправ, в ходi яких учнi мають можливiсть формувати практичнi навички та умiння;
3. РОЗПОВІДЬ ВЧИТЕЛЕМ ІСТОРІЙ морального спрямування, рiзноманiтних за жанром, з урахуванням психолого-вiкових особливостей учнiв (близько 10–15 хвилин), чи у старших класах доповiдi учнiв, презентацiя рефератiв, iндивiдуальних проектiв тощо. Матерiалом для цих розповiдей є оповiдання, казки та легенди в молодших класах; iсторiї, що пов'язанi з вiдкриттями, винаходами, бiографiями видатних особистостей у середнiх класах або матерiал, що самостiйно готують учнi безпосередньо до теми уроку в старших класах.
Метод епохально-iнтегрованого викладання, наявнiсть «епохального уроку», а перш за все, наявнiсть в Типових навчальних планах Вальдорфських загальноосвiтнiх навчальних закладiв I-III ступенiв художньо-ремiсничого циклу предметiв дає можливість уникнути перевтомлення учнiв: розумове навантаження ритмiчно змiнюється художньо-ремiсничою дiяльнiстю, що поповнює фiзичнi i творчi сили дитини. Починаючи з третього класу, учнi залучаються до навчальної практики, яка проходить у виглядi, так званих, «виїзних епох», коли всi класи, згiдно з навчальною програмою, займаються практичною роботою вiдповiдно вiку.
Таким чином, епохальний метод мiстить в собi багато можливостей для здiйснення міжпредметних зв'язків та розвитку усного мовлення, пiдвищує ефективнiсть уроку, значно скорочує години при викладаннi деяких тем, дозволяє продуктивнiше вибудовувати систему домашнiх завдань. Навчально-виховний процес за вальдорфською методикою викладання забезпечує в рiвнiй мiрi реалiзацiю всiх роздiлiв освiтнiх галузей.