To main content
Борисфен
«Вальдорфська школа борисфен»
Навчальна програма 3 класу
Третій клас — це вік 9-10 років, особливий період у житті дитини. Період так званого Рубікону. До цього часу діти перебували у мрійливому стані, були ніби «розчинені» у світі та своєму оточенні. Період Рубікону — це пробудження, дитина відокремлює себе від оточення, власне Я сприймається більш свідомо.

Навчальна програма 3 класу орієнтована на те, щоб допомогти дитині максимально здорОво пройти цей етап у розвитку, сформувати у дитини внутрішнє відчуття: «Я відрізняюся від інших! І це добре!».

  • Епоха «Створення світу». Проживання семи днів творення світу через історії, живопис. Приходимо до того, що людину вигнали з Райського саду, людина опинилася на землі. Навчитися жити на землі (виростити їжу, зробити одяг та побудувати будиночок – основні вміння, якими має оволодіти дитина у 3 класі) — і при цьому не втратити зв'язок із духовним світом.
  • Епоха «Людина на землі». Діти навчаються працювати на землі: як обробити землю, як посіяти зерно (пшеницю, жито, ячмінь) та доглядати за ділянкою. Протягом року діти спостерігають за ростом зернових. Завершення епохи – зібрати зерно та спекти хліб. Пройти шлях від зерна до хліба.
  • Епоха «Давні ремесла». Коли дитина цього віку навчається щось робити руками, це дає їй впевненість у власних силах. Практично занурюємося у ковальство, гончарство, прядіння нитки з вовни, пекарство.
  • Епоха «Малювання форм». З'являються тричасткові форми та форми із перетином. Такі форми допомагають дитині пройти Рубікон, перейти межу між власним внутрішнім світом і світом зовнішнім, зробити перший крок.
  • Епоха «Вимірювання». Оскільки у 3 класі діти пробуджуються до навколишнього світу, виникає потреба цей світ виміряти. Вивчаємо міри об'єму, маси, площі, довжини. Починаємо із давніх мір і рухаємося тим шляхом, яким рухалося людство, щоб прийти до сучасних мір вимірювання.
  • Епоха «Українська мова». Починаємо вивчати частини мови: іменник, прикметник, дієслово. Поступово світ дитини починає розділятися, дробитися. Від цілого – до частин.
  • Епоха «Будівництво» — вивчаємо різні будинки, технологію будівництва та особливості місцевості. Особливу увагу приділяємо вивченню будинків рідного краю. Завершується епоха тим, що кожна дитина будує власний проект будинку й у класі представляє його.
  • Епоха «Писемність». Дитина навчилася за попередні епохи вирощувати та готувати їжу, дбати про одяг та будувати житло. Тож тепер готова до виявлення своєї особистості через письмо. Вивчаємо, досліджуємо різні види письма людства: від найдавнішого малюнкового письма до письма чорнилами. І зрештою кожна дитина отримує власну чорнильну ручку.

Щотижневі предметні уроки — музика, евритмія, живопис, ліплення з глини, англійська та німецька мови, рукоділля, фізична культура — підтримують основні епохи.