Борисфен

Що таке вальдорф?

Вальдорфська педагогіка має майже 100-літній успішний досвід втілення
в усьому світі. ЮНЕСКО вважає її педагогікою ХХІ століття.
Сьогодні у 64 країнах працює понад 1090 вальдорфських шкіл — і їхня кількість стрімко росте

Завданням педагогічної системи «Вальдорфська школа» є виховання і розвиток гармонійної людини, яка ясно мислить, глибоко відчуває та вміло втілює задумане. Фото: Альона Тихонова
Першочерговим завданням реформи сучасної освіти в Україні проголошується гармонійний розвиток особистості.

Це означає, що школа має:
  • розвивати компетенції;
  • виховувати бажання пізнавати нове і вчитися протягом усього подальшого життя;
  • сприяти розвитку творчих здібностей дитини, які вона зможе застосувати у різних сферах свого буття;
  • зберігати і розвивати здатність дитини сприймати й відчувати красу, дивуватися й радіти;
  • формувати пізнавальну та соціальну активність – зрощувати спроможність дитини свідомо обрати власний життєвий шлях.

Саме це завдання – і не тільки в теорії, а й на практиці – вже близько 100 років реалізує вальдорфська школа, яку ЮНЕСКО визнало школою XXІ століття. Завдяки своїй цілісності, ця педагогічна система сприяє розвитку в дітях тих якостей та здібностей, що дозволяють їм ставати ініціаторами і творцями культурних, технічних та соціальних трансформацій, яких потребує світ. Саме тому в розвинених країнах світу, де суспільство усвідомлює роль освіти у вирішенні зокрема соціально-економічних проблем, кількість вальдорфських шкіл невпинно зростає. На сьогодні у 64 країнах світу нараховується більше 1090 вальдорфських шкіл і понад 1850 дитячих садків.

В основу цієї педагогічної системи покладено ідеї видатного європейського мислителя, дослідника та педагога Рудольфа Штайнера, який вважав, що умовою ефективності будь-яких економічних та соціальних реформ є школа нового типу. Ці ідеї підтримав директор фабрики «Вальдорф-Асторія» Еміль Мольт – і у 1919 році у Штутгарті було створено першу таку школу, для дітей робочих і службовців фабрики. Педагогічна система отримала назву «вальдорфська», і її популярність так швидко росла, що вже у 30-ті роки подібні школи були відкриті у багатьох країнах Європи. Невдовзі саме на батьківщині, у Німеччині, вони були закриті й заборонені націонал-соціалістами і відновилися тільки після падіння гітлерівського режиму.

У теперішній час вальдорфська педагогіка має великий вплив на розвиток системи освіти в усьому світі. Її ідеї та окремі методики були сприйняті західною гуманістичною моделлю школи. Елементи вальдорфської педагогіки успішно використовують зокрема фінські школи, в яких Україна прагне перейняти досвід. А одна з найпопулярніших у ЗМІ вальдорфських шкіл знаходиться у Кремнієвій долині – саме в такій школі навчаються діти співробітників Google, Apple, Yahoo, Hewlett-Packard, eBay. При цьому в Україні на сьогодні є всього лише 4 вальдорфські школи, які мають своїх випускників (в Одесі, Києві, Дніпрі, Кривому Розі). Однак за останні кілька років у нас росте кількість вальдорфських ініціатив, а попит на вальдорфську педагогіку добре демонструють традиційні черги з охочих потрапити до перших класів. Також щороку спостерігається приплив тих школярів, які, нахлебтавшись реалій класичної загальноосвітньої школи, прагнуть перейти до вальдорфської – як до 1-3 класів, так і до 4-9 класів.

Навчальні програми педагогічної системи «Вальдорфська школа» затверджені МОН і ДСЯО.