Борисфен
«вальдорфська школа борисфен»

3 клас у кузні

Запланували ми з третім класом сіяти озиме зерно: жито, пшеницю, ячмінь. Виникли запитання: як обробити землю? як люди її обробляли раніше?
В кузні, там,
Де вогонь горить,
Плавиться метал,
Там спів гримить

Шукаючи відповіді, ми з дітьми прийшли до того, що першими інструментами були руки: людина пальцями розпушувала землю, долонями загрібала і копала. Певний час людина перебувала у пошуку знарядь праці, адже інструменти, виготовлені з дерева, гілок, листя, швидко виходили з ладу.

Згодом людина навчилася обробляти метал та створювати з нього інструменти, необхідні у господарстві. Отже, ми з 3 класом вирушили у кузню, щоб зробити міцне, надійне знаряддя для обробки землі.
Ми потрапили у велике приміщення кузні з цегляними стінами й кам'яною підлогою. Посередині кузні – горно із вогнищем. Холодний та міцний метал нагрівався, ставав податливим під ударами молота.

Майстри-ковалі пан Юрій та пан Олександр допомогли дітям виготовити інструменти: лопату, сапку, граблі. Кожна дитина долучилася до процесу, на власному досвіді випробувала роботу майстра – коваля. Скільки ж сили у руках треба мати, щоб працювати з металом!

За допомогу майстрам дякували кошиком осінніх дарів: яблуками, грушами, виноградом, горішками – кожна дитина принесла щось із дому. Усе, як в давнину, коли люди обмінювалися тими продуктами або речами, якими були багаті.

До школи ми з третім класом повернулися із власноруч зробленими інструментами. Попереду нас чекає обробка землі.
Автор: Наталія Ременюк, вальдорфський вчитель
Фото: Віта Овчар

Ви можете використовувати цей текстовий матеріал повністю або частково виключно за умови встановлення гіперпосилання на сайт www.waldorfkyiv.org.