Борисфен
«ВАЛЬДОРФСЬКА ШКОЛА БОРИСФЕН»

Чому вальдорфський підхід до вивчення математики є унікальним і потужним?

Вальдорфська педагогічна система закладає основу для інтерналізації* математичного мислення.
* Прийняття і засвоєння, щоб це стало частиною особистості (прим. пер.).
Так само, як і до будь-якого предмету у вальдорфській школі, до математики готуються с урахуванням потреб дитини, що розвивається. Під час уроку дитина усвідомлено вивчає та переживає математику за допомогою різних предметів та форм через руки, серце та голову. Вивчення математики у вальдорфській школі залучає багато сенсорних систем через рухи, музику, ритм, мистецтво, малювання форм, мову, творчість, цікавість. У результаті учні набувають глибокого та стійкого розуміння математичних законів, яке вони нестимуть усе життя.

Нижче ми наводимо короткий огляд того, як саме вивчають математику у класах від 1-го до 8-го.
Математика від молодших до старших класів
Ритм дня, дитячих пісень, віршів, міркування про те, скільком друзям потрібні столові прибори або скільки з них хочуть покататися на гойдалці — все це є невід'ємною частиною дня першачків.

У першому класі дитина пізнає, що цифри існують скрізь у світі, а особливо в природі. Цілісний підхід до вивчення математики розкриває особливе значення числа один (наприклад, одна людина в одному всесвіті), учні також досліджують числа людського тіла (кожна людина має два ока та два вуха, чотири кінцівки і так далі). Саме так дитина знайомиться з таємницею чисел і потім у наступних класах цю таємницю досліджує.
1-й клас. історія Короля Плюса, Королеви Мінус, Чародія Множення та Доктора Ділення
Фото: Waldorf School at Moraine Farm
Чотири математичні дії вивчаються з 1-го класу одночасно, оскільки вони доповнюють одна одну (множення — це швидке складання, ділення — це швидке віднімання), і, вивчаючи ці дії, діти починають осягати загальне призначення чисел, що дуже важливо для подальшого вивчення математики.

У другому класі діти вивчають таблицю множення.
2-й клас. Зірка для таблиці множення на 4
Фото: Waldorf School at Moraine Farm
У третьому класі з'являється практичне вивчення математики: вимірювання, календар і подальша робота з чотирма математичними діями (додавання, віднімання, множення та ділення). Це основна частина математичної програми.

Дроби в четвертому класі — дуже актуальна тема, бо діти цього віку відчувають «екзистенційну роздробленість» свого світу, коли починають відокремлюватись від своїх батьків та стоять на порозі підліткового періоду життя.

У п'ятому класі починається робота з десятками як додатковим прикладом дробів, і це є основна тема.
4-й клас. Дробове дерево
Фото: Waldorf School at Moraine Farm
Шостий клас — це час, щоб поглибити знання в уже опанованих темах та ознайомитись з концепціями математики в бізнесі (прим. пер. — математика, що зазвичай використовується у бізнесі — арифметика, алгебра, статистика та вірогідність) та геометрією.

У сьомому класі вивчають співвідношення (відношення одного числа до іншого), яке доповнює досвід дітей через відносини між ними та ними й світом. Вони продовжують вивчати геометрію, у плані з'являється алгебра (хоча алгебраїчне мислення було частиною математичної роботи в усіх класах).

Завершальний, восьмий, клас присвячений поглибленню знань з алгебри, геометрії твердих тіл, а також роботі з числовими базами та логарифмами, серед інших математичних тем.

Уся математична робота прекрасно доповнюється ручною працею, евритмією, які допомагають трансформувати математичні знання у волю.
Автор: Дайана МакГонн, вчитель математики у 8-му класі та репетитор у Waldorf School at Moraine Farm
Джерело: блог Waldorf School at Moraine Farm
Переклад: «Вальдорфська школа Борисфен» (Київ, Україна)


Ви можете використовувати цей текстовий матеріал повністю або частково виключно за умови встановлення гіперпосилання на сайт www.waldorfkyiv.org.