Борисфен
«ВАЛЬДОРФСЬКА ШКОЛА БОРИСФЕН»

Чому дроби у 4 класі?

У перших трьох класах ми були одним цілим, ми були колом — і ось у 4 класі у дітей з'являється переживання: я — частина цілого, я — 1/20 класу. У такому віці це є важливим соціальним переживанням та усвідомленням на чуттєвому рівні.
Саме тому у навчальній програмі з математики у вальдорфській школі основна тема — дроби. На уроках ми ділимо різної форми пироги, кекси, шарлотки на 2, 4, 8, 16, 32... частини. Ми порівнюємо: що більше 1/4 чи 1/8? А якщо з'їсти 1/16 чи 2/32 піци, то це буде одне й те саме? Також діти бачать, що 2/4 більші, ніж 2/8. Діти дуже тішилися, що нас у класі не 32, а лише 20, і просили мене почати ділити пиріг не на 4 чи 3 частини, а на 5, адже потім ми матимемо 10 шматків, які поділимо навпіл і отримаємо 20 шматочків — вони будуть досить великими :)

Поступово від смачних переживань поділу цілого на частини ми перейшли до задач, до порівняння дробів, розширення та скорочення, де вже треба з легкістю користуватися таблицями множення та ділення. Попереду у нас — знайомство з неправильними дробами, знаходженням дробу від числа та числа за його дробом, діленням та множенням дробів.
У класі я спостерігаю досить радісне явище: любов дітей до маленьких самостійних завдань! Це мене неабияк тішить, бо свідчить про те, що діти добре долають етап від допомоги дорослого до бажання спробувати самостійно вирішити завдання. Вони щасливі, коли можуть знайти правильне рішення самостійно, без моєї допомоги, а я радію, що вони стають незалежними. Тепер кожен урок тримається не лише на вчителеві, а й на дітях, які мають самостійні завдання. Так щоразу вони отримують досвід впевненості у своїх силах.
Автор: Наталія Шпілька, вальдорфський вчитель
Фото: Альона Тихонова


Ви можете використовувати цей текстовий матеріал повністю або частково виключно за умови встановлення гіперпосилання на сайт www.waldorfkyiv.org.