Борисфен
«вальдорфська школа борисфен»

3 клас:
Епоха землеробства

Минулого вересня 3-й клас розпочав Епоху людини на землі, яка інтегрує природознавство, українську мову, образотворче мистецтво та кулінарію. Про початок епохи можна прочитати тут. Пригадую свою радість, коли ми пішли дивитися, як проростають зернята і одна з дівчат сказала здивовано: «Я не вірила, що наше зерно зійде!»
Ми з дітьми регулярно приходили спостерігати, що відбувається з зерном, паростками, землею. Я просила їх уважно все роздивлятися. Потім у класі вони розказували, що побачили: який колір, скільки листочків, як густо паростки зійшли. Від місяця до місяця там відбувалися зміни. Ми не робили жодних висновків. Говорили лише про те, що бачили. Це початок у вправлянні уважно слухати й чути запитання, спостерігати й описувати об'єктивне.
Занотовані спостереження за паростками жита і пшениці
Узимку наші паростки виглядали нежиттєво. Діти переймалися, що є морози, та нема снігу, що все змерзне і ми не будемо мати зерна. Однак у середині березня заморожене листя розтануло і почало рости далі. Спостерігати стало цікавіше, бо рослини змінювалися дуже швидко. Коли у середині травня ми прийшли подивитися, що відбувається на ділянці, то побачили колоски. Діти були дуже здивовані: як і коли це сталося?!
Усе, що діти робили власними руками, вони записували і замальовували у зошит-книгу «Людина на землі». Така робота дає можливість проявляти індивідуальність, творчість дитини. Учні та учениці знають, що те, як буде виглядати їхній зошит, — це їхня відповідальність і їхня свобода.
Автор тексту і фото: Наталія Шпілька, вальдорфський вчитель

Ви можете використовувати цей текстовий матеріал повністю або частково виключно за умови встановлення гіперпосилання на сайт www.waldorfkyiv.org.