Борисфен
«ВАЛЬДОРФСЬКА ШКОЛА БОРИСФЕН»

Як підготувати дитину до здорового користування цифровими технологіями

Сучасна освіта досить сильно орієнтована на використання цифрових засобів для навчання школярів. Світовий карантин ще більше посприяв тому, що діти почали проводити багато часу у віртуальному світі. Наша школа не обрала для учнів онлайн-навчання
Наші вчителі вважають, що до безпечного, вдумливого користування цифровими технологіями учнів потрібно підготувати.

Ми хочемо описати один із способів такої підготовки.

Це спосіб уважного спостереження, точного усного чи письмового опису того, що ми спостерігаємо, вміння відокремити свої припущення, поставити питання та прийти до висновків. Це основний метод навчання, яким користуються вчителі у середній школі, вивчаючи точні та природничі дисципліни.

Діти вправляються у своїх спостереженнях майже щодня і розвивають у собі неабияку уважність, вміння помічати феномени. Алгебра, геометрія, фізика, хімія, біологія, мова – дають щодня нові явища для спостереження, а отже – і для розвитку дитини.

Не вчитель утримує увагу учнів, а те, що діти досліджують, тримає їхню увагу. Так випрацьовується важливий сучасний інструмент – критичне мислення. Це щоденні маленькі вправи тривалістю у декілька років, які дають колосальний результат.

Тому ми просимо наших батьків не давати дітям до 14-15 років ґаджетів для навчання чи розваг, бо дитина цього віку ще не сформувала свого критичного мислення. Це процес, який потребує ритмічної роботи та терплячості.

Можна заперечити, що дітям цілком можливо пояснити, що можна і чого не можна у віртуальній мережі робити. Але це швидкий вплив ззовні, який для розвитку самого мислення мало що дає.
Ми сприяємо тому, щоб це був розвиток із середини кожної дитини, індивідуальності, а не лише роз'яснення. Усе, що тривалий час учні розвивають у собі, стає їхніми інструментами, і тоді можна спокійно їх відпускати пізнавати реальний та віртуальний світи.

Зараз наші учні мають завдання вправлятися у спостереженні за рослинами: розкриття бруньок, проростання насіння, геометрія рослин. Точний опис та замальовування того, що відбувається з деревом чи насінням, як змінюється колір, розмір, форма, аромат, текстура об'єкту. Дитина робить це у тиші, концентрується, обирає слова для точного опису і створює малюнок.
Автор: Наталія Шпілька, вальдорфський вчитель
Фото: Вікторія Ящишин

Ви можете використовувати цей текстовий матеріал повністю або частково виключно за умови встановлення гіперпосилання на сайт www.waldorfkyiv.org.