Борисфен
«ВАЛЬДОРФСЬКА ШКОЛА БОРИСФЕН»

Традиційна та вальдорфська освітні системи: чим відрізняється навчання у молодших класах?

Яка мета вальдорфської педагогіки у навчальному процесі початкової школи?
Вальдорфські педагоги вважають, що не можна жорстко дотримуватися стандартів проведення випробувань у ранньому дитинстві. Усі ми чули історії про геніїв та інших успішних дорослих, які «не дотягували» у початкових класах. Наприклад, нездатність учня швидко читати у кінці 2-го або 3-го класу може бути пов'язана зі складністю завдань або з тим, що дитина не досягла необхідної для читання власної віхи розвитку, тому важливо не вішати на дитину «ярлика» і не вводити її у стан стресу протягом цих перших шкільних років, коли має закладатися любов до навчання.

Вальдорфські педагоги розуміють, що більшість дітей, яких навчають академічним знанням у ранні роки, їх здобудуть – але якою ціною? Усе більше сучасних досліджень вказують на те, що раннє академічне навчання погано відбивається на результатах тестування учнів у довгостроковій перспективі. Крім того, гарвардське дослідження показало, що учні 8-го класу вальдорфської школи демонструють кращі результати, ніж їхні однолітки, яких з ранніх років занурили в академічне навчання.
Раннє академічне навчання погано відбивається на результатах тестування учнів у довгостроковій перспективі
Але чому? Вальдорфські педагоги вбачають причину у тому, що академічна навчальна програма для початкових класів вальдорфської школи розглядає дитину у процесі її розвитку і фокусується на більш ніж одному виді інтелекту, що є ключем до виховання усієї дитини для її довготривалого академічного успіху.
Поряд з викладанням читання й математики у початкових класах вальдорфської школи вчителі мають час – і використовують його, – щоб зосередитися на усіх формах інтелекту, як зазначає Говард Ґарднер, американський фахівець у галузі вікової психології та професор пізнання та освіти Гарвардської вищої педагогічної школи. У своїй книзі «Способи мислення» він розглядає різні способи, якими люди розвивають інтелект, що включає в себе: словесний/лінгвістичний, логічний/математичний, тілесний/кінестетичний, візуальний/просторовий, музичний/ритмічний, міжособистістний, внутрішньоособистісний і природничий.
Вальдорфська школа Orchard Valley (США)
Вальдорфські учні 3-го класу, вільні від таких навчальних програм і розкладу, які «обертаються» навколо перевірки знань, мають час робити те, що й учні у державних школах. Діти вивчають мистецтво і музику для візуального й музичного розвитку, що, згідно з результатами досліджень, полегшує вивчення абстрактних математичних понять у майбутньому. Їм дається час, коли вони можуть опановувати власне тіло – протягом кожного з трьох канікулярних періодів, а також коли вони рухаються у спортивній кімнаті, під час евритмії і на головному уроці задля розширення тілесного/кінестетичного і просторового навчання.
Діти вивчають мистецтво і музику для візуального й музичного розвитку, що, згідно з результатами досліджень, полегшує вивчення абстрактних математичних понять у майбутньому
Спільна класна робота і вільна гра дозволяють учням розвивати міжособистісний та внутрішньоособистісний інтелект. Спеціальні предмети, такі як садівництво, дозволяють виконувати навчальний план у природному середовищі, яке має велике значення. Даючи дітям час навчатися і розвивати «шари» важливих навичок, які виходять за рамки стандартів і концепцій тестування, вальдорфські вихователі стимулюють більш глибоке навчання, яке окупається у довготривалій перспективі.
Філософія в основі педагогіки
Таким чином, відмінності в академічному навчанні у початкових класах звичайної і вальдорфської шкіл значною мірою мають під собою дві філософські розбіжності, що стосуються:

• важливості стандартизованого тестування;
• ідеї, згідно з якою навчання є лінійним і накопичувальним.

Звичайна школа дотримується думки, що тестування має важливе значення. Як у старому прислів'ї: усе що вимірюється – поліпшується. Прихильники такої освіти також вважають, що навчання відбувається лінійно і що учні просуваються у навчанні протягом обмеженого часу. Якщо це правда, тоді учні, які починають навчатися раніше, навіть ще у дитячому садку, отримають більше знань за 13 років, до закінчення навчання.
Лише тоді, коли закладена стабільна та сердечна любов до навчання, учні можуть завантажити і живити свій інтелект «дровами» важких академічних завдань, які приходять у 4–12 класах.
Метафору для вальдорфської педагогіки краще представити у вигляді вогнища. Творча уява – це «запалювальна сполука», яка спалахує завдяки щирій зацікавленості в академічних темах (які зазвичай подаються через оповідання історій). Тоді інші навички, як дослідив Говард Ґарднер, нашаровуються маленькими «трісочками» і створюють полум'я пізнання. Лише тоді, коли закладена стабільна та сердечна любов до навчання, учні можуть завантажити і живити свій інтелект «дровами» важких академічних завдань, які приходять у 4–12 класах.

Як видно з цієї метафори, система вимірювань у такому випадку стає складною. Вимірювання «трісок» безпосередньо не впливає на зростання полум'я. І тому, хоча вальдорфські педагоги вважають, що тестуванню є місце у старших класах – у якості орієнтира для отримання певного досвіду, вони відчувають, що воно не має сенсу для вимірювання інтелекту у ранньому віці.
Джерело: goo.gl/uqt0DM
Переклад: «Вальдорфська школа Борисфен» (Київ, Україна)

Ви можете використовувати цей текстовий матеріал повністю або частково виключно за умови встановлення гіперпосилання на сайт www.waldorfkyiv.org.