Борисфен
«ВАЛЬДОРФСЬКА ШКОЛА БОРИСФЕН»

Погляд нашої педагогічної колегії на онлайн-навчання

(такий лист ми надіслали усім нашим батькам і також вирішили поділитися ним з вальдорфськими ініціативами, бо у нас є певні відмінності з класичною освітою; вальдорф – альтернатива, і зараз є також альтернативою дистанційному, в тому числі і онлайн-навчанню)
Усі ми – батьки і вчителі – маємо карантин на тривалий термін. Мусимо підвищено турбуватися про безпеку, про своє здоров'я та здоров'я своєї сім'ї. А також про мінімально необхідний дохід.

Це викликає масу почуттів та станів, які ми інтенсивно проживаємо.

Наші базові та душевні потреби зараз сильно обмежилися. Потреби не зникли, але часто ми не маємо інструментів для їх реалізації.

Вчителі питають себе: «Чи є тривале, ритмічне дистанційне, в тому числі онлайн-, навчання для дітей тим інструментом, що може задовольнити їхні потреби у навчанні та розвитку?»

Наші відповідь «ні» має декілька рівнів.
Духовний рівень
Усі вчителі є для дітей вихователями, які проживають із ними щоденне життя, далеко не лише навчальне: розбирають конфлікти із однокласниками, обіймають, співчувають, підказують, як бути у ситуації. Супроводжують силу-силенну дитячих процесів. Це дає нам моральне право їх навчати. Дитяча душа знає, чому цей вчитель зараз стоїть у класі і чогось її навчає. Це для дитини правомірно. Зараз про дітей левову частку часу піклуєтеся ви, і діти залюбки навчаться від вас усіх домашніх справ, на які постійно бракувало часу.

Вчителі ніколи не мають завершеного плану уроку. Це співтворчість, яка відбувається у класі між вчителем та дітьми. Це більше ніколи і ніде не повторюється. Саме таке навчання є тут і зараз. Живе навчання від людини до людини. Без посередників. Це така творчість, яку вчитель може потім аналізувати: що було вдалим, а що – ні. Живе навчання робить нас чутливими та інтуїтивними.
Душевний рівень
Ви обрали для дітей школу, а не дистанційне навчання. Школа забезпечує усім дітям рівні умови для навчального процесу та простір. Вчитель вранці налаштовує дітей на роботу, яка нагадує роботу цілісного організму. Діти знають, що вони є у рівних умовах, і тоді кожен із них може навчатися у своєму темпі. Вчителі знають особливості кожної дитини і враховують їх під час навчання.

Окрім академічних дисциплін, наші діти мають мистецтва та ремесла, що сприяють гармонійному засвоєнню академічного матеріалу. Це дозволяє не перевтомлювати їх однобоким інтелектуальним навантаженням.

Діти до школи не приходять лише за навчанням. Вони раді там бути, бо мають друзів. І чим старшими діти стають, тим більше вони хочуть ходити до школи через друзів.
Можна собі уявити, що все перераховане нами вище, є кремом, яким ми змащуємо сухі коржі навчання, і завдяки цьому утворюється смачний торт. Саме у такому вигляді діти готові вбирати нові знання й навички, переживати навчальний процес.
Фізичний рівень
«Борисфен» – школа для родин, які обрали для своїх дітей простір без ґаджетів вдома та у школі (до певного віку). Із появою карантину у цьому питанні нічого не змінилося. Ми не можемо одну проблему вирішувати іншою проблемою.

Онлайн-навчання є складним для дитячого сприйняття і осмислення та негігієнічним для зору.
Не всі діти мають доступ до комп'ютерів, не у всіх є якісний зв'язок, бо частина родин перебуває у селі.

Немає ефективного способу перевірити, чи всі знання діти якісно засвоїли. Коли вони повернуться до школи, таке навчання покаже великий розрив у тому, як діти з одного й того самого класу засвоїли матеріал. Вчитель буде змушений повертатися до цього матеріалу ще раз.

Багато батьків у час карантину працюють (на роботі чи вдома) і не мають можливості відстежувати інтенсивне онлайн-навчання дитини. А в умовах навчання вдома уся відповідальність за рівень та якість процесу лягає на батьків. Коли родини переходять на онлайн-навчання, то роблять це, зважуючи свої людські та часові ресурси.

Ми не хочемо, щоб наші діти щоденно, регулярно вдивлялися у екран, у якому відображається їхній вчитель. Це дасть паростки залежності, з якими потім буде складно боротися.
Осмислюючи усе це, ми не бачимо жодної доцільності в онлайн-навчанні.

Поряд з тим у наших дітей зараз є домашнє офлайн-навчання: діти отримують завдання (які вчитель надсилає батькам) і виконують їх у певні строки, але без поспіху і у значно меншому обсязі, ніж був би у школі. Вчителі підтримують зв'язок із батьками: батьки діляться тим, чим займаються діти вдома. Є телефонний зв'язок за потреби.

Бажаємо усім душевного та фізичного здоров'я!
Автор: педагогічна колегія «Вальдорфської школи Борисфен» (Київ, Україна)
Фото: Joanna Kosinska

Ви можете використовувати цей текстовий матеріал повністю або частково виключно за умови встановлення гіперпосилання на сайт www.waldorfkyiv.org.