Борисфен
«вальдорфська школа борисфен»

Педагогічна колегія — серце вальдорфської школи

Початок року – це завжди більш пришвидшене серцебиття вчителів. А у «Борисфені» – ще й такий довгоочікуваний переїзд
Як буде жити школа у новому статусі? Хто визначає її стратегію, хто здійснює щоденну тактику, хто опікується її господарством? Ці питання ми обговорювали з вчителями протягом трьох днів. Розглядали шкільний організм у його тричленній будові: Свободі (духовно-культурна сфера), Рівності (правова сфера) й Братерстві (фінансово-господарська сфера).
© Kataryna Sverik
Досить часто, говорячи про шкільний організм, ми порівнювали його із організмом людини. У людини є горизонталь і вертикаль. Ми розбирали, де у шкільному просторі у нас є ці дві площини. Бо тільки горизонталь чи тільки вертикаль не є здоровими. Як і в організмі людини, кожен орган важливий, і за відсутності котрогось із них якість життя суттєво страждає або життя й узагалі неможливе. Кожен орган працює не для себе, а для всього організму – і тільки тоді можливе здоров'я.

Ми говорили про те, що основа життя людини і організації знаходиться у її господарській частині – там зосереджені всі базові потреби. Коли вони мають міцне підґрунтя, тоді можна робити вибір. Тоді з'являється Свобода обирати, і людина піднімається до духовної сфери – туди, де є її культурний, науковий, релігійний розвиток. До сфери Свободи належить вибір школи, мистецьких вподобань, релігії, способів оздоровлення та лікування. Цю вищу сферу підтримує, забезпечує фінансово-господарська сфера зі своєї доброї волі. А між ними є правова сфера, там де ми всі є рівними. Завдання держави – дати рівний доступ усім громадянам до інших сфер.

Ми говорили, що у нашій країні є розуміння Свободи – культурної та Рівності – правової сфери, поряд з тим ще не є розвиненим Братерство – економічно-господарське життя. Ми тільки вправляємося, як маленькі діти, у цьому ідеалі. Ми хочемо, щоб в економічно-господарському житті була рівність і справедливість – але вона неможлива. Уявіть собі родину, від немовляти до дідуся й бабусі, які сидять за одним столом. Хіба кожен із них потребує однаково наповненої тарілки борщу? У кожної людини є індивідуальні потреби, і тут не може бути рівності. У кожного з нас різні здібності і можливості. Є маленькі діти, які не створюють матеріальних благ, є люди похилого віку, нездорові фізично чи душевно, чия якість життя залежить від рівності перед законом і від того, наскільки розуміння Братерства приймається громадянами. У Рівності ми зустрічаємося як люди, де ми потребуємо законів та правил. Право, соціальне життя, емпатія – це те, що врівноважує, об'єднує духовну (Свободу) та господарську (Братерство) сфери життя людини.

Ми обговорювали, якою є тричленність у нашій школі, і кожен вчитель знайшов для себе місце в управлінні шкільним життям. Почалася робота, і є впевненість, що школа стоїть на міцних ногах.

Робота була нелегкою, але цінна вона тим, що коли ти розумієш горизонталь і вертикаль свого життя, то у тебе є прийняття минулого і мужність до майбутнього.
Автор: Наталія Шпілька, вальдорфський вчитель
Головне фото: Альона Тихонова
Малюнок: Kataryna Sverik

Ви можете використовувати цей текстовий матеріал повністю або частково виключно за умови встановлення гіперпосилання на сайт www.waldorfkyiv.org.