Борисфен
«вальдорфська школа борисфен»

Образ вальдорфської школи

Коли ми починали наш «Борисфен», серед інших було питання: «Якою буде наша школа, як вона виглядатиме? У чому буде проявлятися дух вальдорфу та індивідуальність школи?»

Це надзвичайно цікавий процес – розвиток соціального організму. Як розвиток від немовляти до дорослої людини. Всі немовлята між собою схожі. Їхня індивідуальність ще не проявлена. Потрібен час і терпеливий, дбайливий догляд, сповнений любові та довіри. Плекати немовля. Лишень послухайте як це звучить: плекати школу. Не поспішати. З довірою викохувати образ школи, розвивати у собі передчуття цього здорового шкільного простору, де кожен знайде своє місце, знайде його інтуїтивно, гармонійно. Ці осередки добра у шкільному організмі починають творити його індивідуальність.
«Борисфену» минає четвертий рік. І вже помітні його індивідуальні обриси.
Педагогічна колегія «Борисфена» – основа школи – вона приймає дітей та їхні родини. Рівень свободи і відповідальності визначає якість освітнього процесу. Які питання приносить із собою вчитель? Які ідеали живуть у ньому і як вона/він з них діє? Педагогічна колегія несе свій імпульс розвитку дітям. Це той простір, де вони формують свою волю, соціальні стосунки та ідеали.

І батьки. Їм, певно, найскладніше знайти свою нішу. І поспіх тут – найгірший помічник. Бо кожен організм живе у своєму ритмі, і той, хто хоче приєднатися до творення простору, має вловити цей ритм – і тоді буде синергія.
Я щаслива, що у нашій школі є осередки, в яких творять батьки, і це співзвучно життю дітей. Наші мами зорганізувалися на щоденні живописні зустрічі із вчителем мистецтва пані Яною. Вже традиційним для нас є проведення святкових заходів, для яких наші матусі-господині печуть свої домашні смаколики і організовують із вчителями кав'ярню, а кошти від цього дійства йдуть на купівлю музичних інструментів для школи.

Вже другий рік поспіль наші батьки організовують традиційний ярмарок у травні, і вчителі їм лише допомагають.
Цього року наші мами започаткували сортування сміття, діти привчаються жити у відповідальному ставленні до природи. Відеоролики, світлини про наше шкільне життя – це також добровільна ініціатива наших батьків. А без наших татусів були б неможливі такий чудовий шкільний простір, бо всі питання ремонту вони взяли на себе!

Ці ідеї йдуть від батьків і гармонійно вплітаються в ідею школи. Доповнюють, розширюють її. Плекають індивідуальність школи.

У цій співтворчості хочеться бути.
Автор: Наталія Шпілька, вальдорфський вчитель
Фото: Альона Тихонова, Ольга Мурга

Ви можете використовувати цей текстовий матеріал повністю або частково виключно за умови встановлення гіперпосилання на сайт www.waldorfkyiv.org.