Борисфен
«Вальдорфська школа бОРИСФЕН»
Дайджест (3)
січень-березень 2021
Садочок
Зі слів пані Ірини Кунинець: «Різдвяний час – завжди радісний й особливий, наповнений колядками і щедрівками. Цього року наші хлопці посівали, а дівчата – щедрували. Ми разом ліпили вареники і частувалися кутею. А історії про Йосипа й Марію з Немовлям досі живуть у дитячих малюнках. І тепер вони їх об'єднують у цілі книги! Неймовірно бачити, як діти глибоко проживають щось своє сокровенне, як допомагають один одному, створюють разом ігри, як дорослішають.
Наші випускники – перші помічники у господарстві. Вони дедалі частіше беруться за рукодільні справи – і не тому, що треба, а самі цього хочуть. У холодні січневі дні хлопці й дівчата плели пов'язки, намиста, браслети, пояси, шнурки, стрибалки. Задарували і батьків, і бабусь, і дідусів. Наповнилася новими дитячими дарунками й виховательська скарбничка.

Лютий нахурделив нам вдосталь снігу – як ми і хотіли. Це був гарний час для того, щоб ліпити снігових баб, викопувати тунелі, грати у сніжки. В особливо морозні дні ми зігрівалися іграми, казками і новою рукодільною справою – взялися за ткацтво.

У нас розпочалася нова епоха – "Епоха майстрів". Це дуже цікавий період, коли ми знайомимося з ремеслами, проживаємо їх у різних справах, пальчикових іграх, дізнаємося про давні ремесла із казок. Діти залюбки мріють про те, ким хочуть стати. І тепер вони знають, чому ремесло дорожче за золото.
Зима, без сумніву, – чудова пора, але щодня ми спостерігали, як вона відступає, як сонце пригріває і збільшує день, сніги сповзають із дахів і зі стріх струменить вода. Слухаємо, як вранці гомонять птахи і вже закликаємо піснями весну.
Весну ми зустріли радісно – родинним святом. Навчилися витискати принти на тканині з мамою Яною, пізнали тонкощі садівництва з мамами Вікторією та Олею, спекли смачне сирне печиво за фірмовим рецептом мами Світлани. Та й самі нівроку – навчили мам і тат наших ігор та пісень, загадали їм загадки про професії, які нещодавно вивчали і підготували мамам перший весняний сюрприз – пташок із вовни. Сімейні свята – щастя й радість для нас. Бо в "Дитячій домівці" – як удома».
1 клас
Вчителька першого класу пані Анна Овсієнко: «Після зимових канікул зустріла своїх першокласників і помітила, як вони підросли. Перший семестр за плечима лишає теплі спогади та багато звершень.

В січні на уроці рукоділля діти продовжили трудитися над чохликами для флейт. Всі працювали натхненно, адже скоро станеться диво, і в чохликах з'являться їх чарівні мешканці – флейти.
На уроках музики діти співали і акомпанували собі на простих шумових та ударних інструментах: металофоні, ксилофоні, трикутнику, дзвіночках, калімбі, маракасах. Перед тим, як принести ці інструменти, на уроках вчителька розказувала казочки про кожен інструмент, знайомлячи з ним дітей, а потім кожен спробував пограти. Пізніше, коли діти познайомились із багатьма інструментами, то з'явився цілий оркестр шумових інструментів.

Ще так багато нового та цікавого чекає на моїх першокласників. Але найважливіше й найпотрібніше ми творимо тут і зараз. З турботою та повагою до кожної дитячої душі.

Довгоочікувана зустріч, яка відбулася в березні у моїх першокласників – це зустріч із флейтами. Нарешті сталося диво і, у власноруч пошитих чохликах з'явилися їхні мешканці. Тепер діти кожен день вправляються у грі на флейті разом із вчителькою музики, пані Оленою. Завдяки пальчиковим іграм, які починаються ще в садочку, дитячі пальчики поступово готуються, аби бути вправними. Особливо це допомагає для гри на музичному інструменті.

На уроках рукоділля діти разом із пані Риммою почали нову діяльність – валяння. І за декілька днів створили для мене подарунок – дуже красиве намисто. А також встигли зваляти подаруночки для своїх матусь. Діти неймовірно радіють від того, що в них виходить ставати справжніми маленькими рукодільниками.
Впродовж усього місяця епоха "Математика" проживалася дітьми не менш цікаво. Все почалося з неочікуваних гостей. До нас по черзі завітали гноми, які допомагали нам рахувати. Їхні імена відразу пробудили та зацікавили дітвору. Додавайко, Віднімайко, Помножайко та Поділяйко стали найкращими помічниками дітям та навчили їх чотирьом основним математичним діям. З гномами та їхніми якостями діти зустрічалися не тільки на математиці. Я занурювала дітей глибше, проживаючи нові знайомства на ліпленні та німецькій мові. На ліпленні кожна дитина обирала гнома до вподоби та натхненно ліпила його з воску. А на німецькій мові діти слухали казочки, в яких також поступово з'явилися всі чотири гноми. Кожен із них мав свої якості, кришталики та кольори. Таким чином діти відчували зв'язок між предметами. Це викликає в них велику радість. Так зароджується любов до іноземної мови, адже вони починають впізнавати вже знайоме».
2 клас
За словами пані Зоряни Дякович: «Січень у другокласників розпочався з епохи "Малювання форм". Діти почали відображати форми горизонтально: неначе вони знаходяться на березі озера, а у воді – їх відображення. До цього ми відображали вертикально (ліво-право). Радію, коли дивлюсь на роботи дітей!
У лютому в нас розпочалась епоха "Математика". Ми продовжили працювати із табличкою множення в русі (ритмічно, стрибаючи, плескаючи), а також на дощечках, де з'являлись прекрасні форми. Також працювали з чотирма арифметичними діями, розв'язували задачі.
В кінці епохи нам вдалось навіть викласти форму – табличку множення на 3 на снігу. Діти запропонували залишити її на галявині, щоб і люди побачили, як це красиво! Протягом цих епох діти слухали байки про тварин.

Лютий видався сніжним і нам пощастило вийти на прогулянку на лижах. Було дуже весело!
Весну ми з другокласниками зустріли епохою "Українська мова". Діти продовжували вправлятись у написанні літер та удосконалювали мовні навички. Все більше дивують мене своїми охайними зошитами та неймовірними малюнками. Кожного ранку ми з дітьми вправлялись у грі на флейті і тепер вже видно наскільки вправними стають вони!

Ще ми розпочали знайомство із дзвінкими та глухими приголосними звуками. Спочатку діти слухали звучання дзвіночка і барабану, ділились тим, що вони чують.

Потім промовляли звуки, ніжно приклавши руку до шиї. Діти помітили, що вимовляючи одні звуки, ми чуємо голос і відчуваємо в горлі якийсь рух, вібрацію, а при вимові інших приголосних немає ніякого руху, та й голосу не чути. В цей час голос наче десь зникає. Було цікаво слухати спостереження та відкриття другокласників .

Після цього ми дивились, які звуки є в наших іменах і вигадували слова, в яких будуть тільки дзвінкі приголосні або тільки глухі.

Було багато радості! Крокуємо далі, спостерігаючи за світом і за собою!»
3 клас
«Розпочалось навчання у післяріздвяний час епохою "Українська мова" – розповідає пані Тетяна Ситнік, вчителька 3-го класу. «Вслухання в українську мову познайомило нас не тільки із частинами мови, але і відкрило силу, що дарує слово людині: осягати та пізнавати світ через спостереження і називання, висловлювати свої відчуття, творити світ через активну волю.

Сніжна погода цієї зими дозволила нам опанувати лижі. Лісова прогулянка порадувала нас зимовими пейзажами та розміреною, майже безшумною ходою лижника серед білосніжно-сонячних просторів природи, а ще отриманим настроєм та відкриттями.

В скарбничку здобутків цього дня, кладу радісні слова учня: "Дивіться, як я навчився вставати!" При цьому показує, як вправно та швидко у нього це виходить зробити. "Це тому, що я вже разів сто впав!" - пояснює.

Вміння і те, що ми цінуємо, з'являються з наших зусиль, з нашого рішення "Складно, незручно, але зроблю, навчусь!"

Ніхто не може уникнути падіння, косяка, невдалого руху, що призведе до хиби, помилки. Важливо лише те, чи продовжуємо ми шлях, чи рухаємось вже більш уважно і свідомо, чи відмовляємось від подорожі.
Епоха з математики познайомила нас із одиницями вимірювання. Периметр, площа, об'єм, маса стали практично зрозумілими та збагатили наші відносини зі світом.
Довколишній світ набуває більшої конкретності. Також ми продовжували вдосконалювати наші арифметичні навички обчислення у стовпчик та закріплювали знання табличок множення.
З рукоділля третьокласники завершили тривалу ткацьку роботу із виготовлення чохликів для нової, діатонічної флейти. Вийшли чудові та неповторні художні роботи з вовни, міцні, надійні. Неочікувано для себе діти легко перейшли на гру на новому інструменті. Коли вони розпочали гру по нотах, то разом раділи відкриттю нового вміння у себе: "Мої пальці самі знають, як грати!"»
4 клас
Основна вчителька 4 класу пані Анна Піменова про цей період в житті класу:
«Радість зустрічі після довгих зимових канікул була світлою. Четвертокласники гарно відпочили, набралися сил, здоров'я та наснаги до плідної праці. Шкільне навчання почалося з епохи, на яку діти чекали ще з третього класу, коли чули за стіною (з кабінету нинішніх п'ятикласників) бойову пісню вікінгів, скандинавську сагу, рецитацію "Старшої Едди", ритми. Епоха "Скандинавська міфологія" захопила учнів, провела у світ богів Асґарду, велетнів Йотунхайму, наповнила дні скандинавськими піснями та ритмами. Щоранку учні вправляються у рецитації "Старшої Едди" – давньоісландської літературної пам'ятки – мовою оригіналу та в українському перекладі. Непрості для вимови алітераційні вірші "Едди" за рахунок частого повторення приголосних надають мовленню четвертокласників неабияку твердість та силу – саме те, що потрібно пробудити у віці 10 років. Учні слухали міфи, створювали перекази, багато малювали – насичувалися духом Скандинавії та мужністю вікінгів. А незабаром ми почнемо репетиції вистави "Молот Тора" за мотивами скандинавського міфу.
В цей час предмет Малювання форм був насичений плетінням вузлів та замальовуванням їх на аркуші. Завданням четвертокласників було зобразити кожну ниточку, показати усі переплетення. Ця робота гарно сприяє розвитку мислення.
У лютому ми розпочали вивчати дроби – цікаво та смачно. Щодня у класі ми розрізали пироги, піци, тістечка, фрукти, щоб чітко і ясно побачити, що таке дріб: на скільки частин порізане ціле і скільки з них ми з'їмо. Живе, практичне навчання дуже добре дається дітям. Ніхто з них тепер не боїться дробів, а навпаки – всі дуже люблять і пригадують ці уроки із задоволеною посмішкою на обличчі.
У березні ми також дробили, але вже слова. Спочатку шукали спільнокореневі слова: дуб, дубок, дубочок, дубище, дубисько… Помічали, що усі вони мають щось спільне і самі вивели поняття спорідненості. З'ясували, чим споріднені слова відрізняються від синонімів.

Вже потім звернули увагу на те, що окрім кореня, слова мають й інші частини. Ми виокремили їх, поспостерігали, як вони змінюють відтінки значень (лексичного чи граматичного), емоційне забарвлення. З такими спостереженнями за дією частин слова, поняття "префікс", "суфікс", "основа" чи "закінчення" стають не такими далекими.

А перед весняними канікулами, у четвер, 18 березня, учні 4 класу запросили своїх дорогих батьків на відкритий урок з евритмії. "Це медитація!" – поділилася враженнями одна з матусь. Цей урок став справжнім дарунком і для батьків, які змогли узріти магію евритмії, і для дітей, бо вони ще більше укріпилися у вірі в себе і випробували злагодженість і співзвуччя себе як класу. Дякуємо нашій пані Інні Бабенковій за це!»
5 клас
Пані Наталія Ременюк так описує цей період в житті класу: «У січні після зимових канікул продовжили вивчати історію давніх культур. Знайомилися з культурою Давнього Єгипту. Як і попередні культурні епохи, єгипетську розпочали з пізнання географічних та кліматичних особливостей, діяльності людей. З особливою цікавістю діти слухали історії про піраміди, традиції єгиптян. Занурювалися у міфи Давнього Єгипту. Діти порівнювали Культуру Давнього Єгипту з культурами Стародавньої Індії, Персії, Месопотамії, і з великим здивуванням говорили: "Ого! Як багато ми вивчили!"
У лютому ми вивчали геометрію вільної руки. Вигадували, як за допомогою підручних засобів побудувати коло, квадрат. Діти від руки будували фігури: квадрат, прямокутник, ромб (та різновид ромбу – ромбоїд), трапеція та трапецоїд, різновиди трикутників. Досліджували властивості кожної фігури і порівнювали їх.
Далі вже практично визначали суму кутів прямокутників та трикутників. Виконували багато вправ на побудову. Геометрія може бути цікавою та красивою!
У березні вивчали історію Давньої Греції. Починали вивчення з критської цивілізації і рухалися до східного походу Александра Македонського, подолання перського панування. Окрім історичних фактів та послідовності, з дітьми багато порівнювали, обговорювали настрій, особливості історичних постатей (наприклад, Александра Македонського та перського царя Дарія ІІІ), порівнювали військові стратегії грецької армії та перської. Порівнювали управління державою у Спарті (оліграхія) та Афінах (демократія). На розповідній частині занурювалися у грецьку міфологію. Поступово діти приходили до відкриття, що причиною тих чи інших історичних подій є світогляд людей, погляди, рішення людей. Історія твориться людьми».
6 клас
Основна вчителька 6-го класу пані Наталія Шпілька розповідає про навчання в період третьої четверті так: «Одразу після канікул 6 клас продовжив епоху історії Давнього Риму. Розквіт, гордість, право, дисципліна, завоювання і утворення імперії. Учні захопилися величчю та водночас питали: "Для чого так багато земель, для чого стільки воювати?". А потім казали: "Навіщо вони борються між собою? Вони ж зруйнують імперію!". Боротьба за владу, особливі привілеї, корупція, надмірні податки і велична держава почала ділитися та руйнуватися. Діти очікують продовження історії. У квітні ми зануримося в Середньовіччя.
У лютому ми займалися геометрією. Це була дуже потужна епоха! Ми встигли багато. Учні та учениці навчилися будувати многокутники за допомогою циркуля. Така побудова дає можливість зробити точні виміри та дуже добре розвиває терпіння, концентрацію, відчуття простору, форми, взаємозв'язки. Діти створили дивовижні фігури!
У березні ми мали епоху "Економіка". Діти мають досвід лише із подарунковими коштами, тож із реальною економікою вони не взаємодіють: послуги не надають, товар не виробляють. Ми подивилися на історію розвитку економіки, на сьогодення. Сировина, товари, ресурси, розвиток сировини не лише до товару, а й до бренду. Міркували про споживчі, інвестиційні та благодійні кошти.
Також була велика підготовка до кав'ярні: формування меню, визначення вартості продукту, створення інтер'єру, приготування їжі, проведення кав'ярні. Це були два повноцінні робочі дні, як у дорослих. Діти дуже втомилися, але проявили море ентузіазму, вправності та отримали колосальний досвід! Це дало можливість отримати кожній дитині чистий прибуток у сумі 537 грн. Діти дуже раді своїм першим заробленим коштам!»
7 клас
Пані Ярослава Чепьолкіна говорить: «На початку року 7 клас проживав епоху "Геометрія". Ми знаходили геометричні закони і самостійно формулювали теореми, діти вправлялися з точністю і красою будувати фігури, а закінчилася епоха яскравою проектною роботою в техниці "ізонитка", в якій діти створювали геометричну композицію з натягнутих ниток.
Наступною була епоха "Біологія". В цьому віці діти повертаються до Людини, вивчаючи Анатомію. Головна ідея епохи – це зв'язок людини з оточуючим світом, коли мова йде про життя і здоров'я людини. Основні теми, які ми розглядали – це харчування і травлення, дихання і серцево-судинна система. Діти занурилися в розуміння здорового харчування, у взаємодії різних систем організму задля здорового життя людини.
Ми обговорювали питання та проблеми, які так важливо, щоб діти в цьому віці розуміли і свідомо до них ставилися: анорексія, ожиріння, наркоманія, тютюнопаління, алкоголізм, вплив екології на наше здоров'я, що таке дієти і для чого вони існують та інші. Радісно було спостерігати такі дорослі висновки в цих юних очах».
8 клас
Основна вчителька 8 класу пані Вікторія Ящишин:

«Завданням здорової освіти має бути виховання вільної людини з живим мисленням. Людини моральної, креативної, мотивованої, активної. Людини, яка здатна аналізувати будь-які зміни й знаходити найкращі рішення для себе та світу, яка здатна вчитися, вміти спостерігати за світом і робити власні висновки, а не просто накопичувати інформацію. Викладаючи як основний учитель епоху "Геометрія" у 8 класі, переконалася вже вкотре, що глибинний сенс геометрії полягає не в передачі знань чи зазубрюванні формул. Геометрія слугує розвитку ясного розуму та живого мислення.

Геометрія у вальдорфській школі багата на побудови. Підлітки, сповнені евристичного натхнення, перетворюють форму паралелограма у форму трикутника, і при збереженні основи та висоти виводять площу трикутника з половини площі паралелограма. Самостійно виводять формули на знаходження площ основних фігур.

Молоді люди 14-15 років, пізнаючи реальний світ, здатні помічати та розуміти геометричні закономірності за допомогою творчої сили, яку розвиває цей предмет. Водночас вони розвивають гнучкість власного мислення. І що найголовніше – отримують від цього величезне задоволення».
Пані Олеся Молошна розказує про нову для 8 класу епоху історії, яку вона викладала: «Провідною темою цієї нової для 8-го класу епохи стала "Промислова революція", адже вона надзвичайно насичена подіями і відкриттями. З дітьми ми розглядали передумови її виникнення, зародження і розвиток в ході історичних подій. На прикладі вдосконалення ткацького верстату, винайдення парової машини, її застосування в промисловості і транспорті, можна було відчути пришвидшення загального ходу історії: динамічний рух почав пронизувати народи і держави, пробираючись до кожної особистості. Восьмикласникам було цікаво, як прості речі кардинально змінюють життя людства, без яких винаходів життя сьогодні було б радикально іншим, як зароджувалися соціальні зміни, висвітлюючи проблеми рівності і необхідності захисту прав людини.
Паровий двигун – це свідчення сили чи слабкості людини? Який сенс мали спроби Роберта Оуена створити суспільство без приватної власності? Як ідеї Адама Сміта захопили світ? Хто перший винайшов телеграф, і чи можливо знайти першого? На ці та безліч інших питань ми шукали відповіді; і, сподіваюся, нам вдалося посіяти зерна для подальших роздумів і дискусій».
Згодом у 8 класі почалася епоха "Фізика". Вона тісно пов'язана з попередньою епохою "Промислова революція". Пані Вікторія Ящишин говорить: "Ми з учителем пані Наталею Зайцевою пропонували молодим людям подумати над питаннями: техніка в житті людини – добро чи зло? Навіщо вона створюється? А чи не буває так, що техніка сама поневолює людину? Замість того, щоби лише полегшити людині життя, зекономити її час та сили, вона водночас і підкорює людину.

Так ми підійшли до вивчення принципу роботи парового двигуна, який мав своїх винахідників ще в античні часи, але лише у 18 столітті парова машина стала справжнім приводом для різноманітних верстатів та механізмів.

Вивчали також поняття тиску, що залежить від двох величин: сили (ваги тіла) та від площі поверхні тіла. І ця залежність стає такою очевидною лише після численних дослідів: занурення дошки зі цвяхами капелюшками або вістрям у пісок, пінопласт, дерево, збільшуючи вагу дощечки за допомогою гирь чи навіть ваги однокласника. У розділі "Гідравліка та аеромеханіка" спостерігали, який тиск створює вода на дно та стінки посудини, вивели один з основних законів гідравліки, працюючи з кулею Паскаля. Через дослід зі сполученими посудинами змогли пояснити роботу шлюзів. Провівши досить прості досліди, зрозуміли принцип роботи гідравлічної машини, гідравлічного преса та рідинного поршневого насоса, розібралися, що таке атмосферний тиск, реально спостерігали, як на тіло, занурене в рідину, діє виштовхувальна сила (сила Архімеда).

Я дуже тішуся, коли бачу, як мої діти відкривають для себе фізичні закони завдяки уважному спостереженню дослідів на уроці й радіють цьому, бо ці речі стають для них очевидними й зрозумілими, ці знання про світ вони можуть свідомо й відповідально застосувати в житті».
Німецька мова
Пані Валерія Олійник розповідає про вивчення німецької мови в зимовий період так: «Другий клас продовжує знайомитися з новими німецькими словами і темами за допомогою цікавих ігор, пісень та віршів. Особливо діти радіють можливості спробувати свої сили у ролі ведучого гри, але для цього треба добре запам'ятати певні речення німецькою мовою, що вони з успіхом роблять!
3 клас тим часом продовжив подорож німецьким алфавітом і вже дістався середини шляху. Діти з успіхом читають слова, вчать числа, скоромовки і пісні. Додому регулярно отримують невеличкі завдання в прописі, завдяки чому все краще орієнтуються в німецьких літерах».
Англійська мова
Вчителька англійської мови пані Вікторія Парвова: «До першого класу прийшли перші зошити, які ми оформили і тепер малюємо історії, які діти слухають, або сюжети з пісень та віршів.

З першим і другим класом багато слухали і разом відтворювали історії – про полювання на ведмедя, про двох друзів, які довго не могли зустрітись, про сніжинку, яка втомилась і хотіла перепочити поки летіла з неба, про трьох поросят. В наступній епосі ми будемо пригадувати ці історії і починати весняний настрій в віршах та піснях.

Із третім класом продовжуємо вивчати літери і скоромовки та створювати власні, які наприкінці року всі запишемо – це буде важливий етап переходу до читання.

Із 4 класом потрохи вводимо граматику, завели альбом для читання – будемо створювати свою книгу з власними малюнками для введення навички читання.

Із 5 класом проходили чудову тему про життя американських журавлів, яких дуже небагато по світу лишилось через те, що виживає завжди тільки одне пташеня. Читали, слухали, обговорювали і тема виявилася дуже цікавою і живою для всіх. Міряли довжину розмаху крил цих птахів, який становить 244 см. Дізналися, що акули ніколи не сплять, коали сплять до 14 годин на день, а птах сплюха відкладає яйця на землю без гнізда. Ну і звичайно продовжуємо вивчати граматику, відгадувати загадки, вчити вірші.
При вивченні мови неабияким корисним досвідом стає спілкування з людьми-носіями мови. І ми радіємо, що можемо створити свій шкільний спікінг клаб і скористатися такою можливістю попрактикувати англійську з native speaker. Постійним учасником нашого клубу буде учениця 7 класу Марія, яка приїхала з Канади. У нашого клубу лише одне єдине правило – " English only!" Марія дуже цікаво розповідала нам про традиційний величезний ковбойський родео-фестиваль Stampede. Він проходить влітку у місті Калгарі (Канада), триває більше тижня і його дуже цінують. Ще на наших зустрічах ми згадуємо смішні історії, які траплялися з кожним із нас під час подорожей та залюбки говоримо про улюблені фільми, музику і книжки, а коли Маша запропонувала заспівати пісню Майкла Джексона – всі радісно підхопили і підспівували. Година занять пролітає швидко і непомітно. Очікуємо на наші зустрічі з нетерпінням! To be continued...»
Мистецтво
Пані Ірина Куда: «Протягом 5-го року навчання діти мандрують епохами давніх історичних культур. На уроках ліплення переживають розвиток людства безпосередньо на собі.

Ми разом будуємо архітектурні споруди давнини, переходячи від епохи до епохи, від більш простих споруд до складніших. Радісно супроводжувати дітей, коли вони зі всім народом єгипетським кропіткою працею зводять могутню піраміду. Дуже відверте народжується в кожної дитини прагнення до досконалості, бо піраміда будується тільки з однакових за розміром і формою цеглин. Такі були вимоги того часу. Далі до дітей прийдуть інші епохи і вимагатимуть вже інших якостей. Так в історичному потоці діти проживають еволюцію та справедливість змін».
Музика
«Щоранку школа збирається в коло на ранковий спів, адже ми знаємо про користь співу для дитини. Він благодійно впливає на імунітет, лікує органи людини за допомогою вібрацій, які лишаються в організмі і гармонізують його роботу. Спів може вилікувати астму та невелике заїкання, допомагає при стресі, робить дітей більш доброзичливими, що дозволяє їм легше налагоджувати контакти з іншими дітьми. В учнів 3 класу в лютому було особливе свято – вони отримали нові флейти – діатонічні. Діти дуже чекали цей день і довго готувались до нього, а на ранковому колі вся школа їх привітала, адже тепер вони – частина шкільного оркестру!» – розповіла вчитель музики пані Олена Мітасова.
Учитель гри на гітарі пан Андрій Ящишин: «Під час уроків музики у 8 класі простір школи наповнюється чарівним передзвоном гітарних струн. Знайомство з гітарою, правильна постановка рук, навички гри на інструменті, перші самостійно зіграні гармонії – усе це входить до навчальної програми 8 класу. Діти із задоволенням опановують це мистецтво.
Підліткове дозвілля з піснями під гітару – це не анахронізм часів доінтернетної ери, а реалії вадьдорфських старшокласників. Їхній спів я завжди слухаю з душевним трепетом».
Група продовженого дня
Післяурочний час залишається дітям для якісного "видиху". Видихають діти через простір, вільну гру, спілкування між собою. Фантазія у дітей буває іноді доволі несподіваною як на наш дорослий погляд, але вона є зрозумілою для їх віку. Наприклад дітям 7-8-ми років природно властиво при активному пізнанні світу відчувати бажання і починати турбуватися ще про когось поруч із собою.

Пані Аліса Срочинська – вихователь ГПД в першому класі – зазнімкувала вільну гру першокласників, коли вони придумали і разом облаштували під час прогулянки подвір'я для комахи сонечка.
Також на ГПД з'явилася можливість виділити час і простір для кулінарних майстерок. Учні 1-го і 2-го класів залюбки готували шоколадну ковбаску з печива.
А третьо- і четвертокласники із печива, бананів і сметани під керівництвом виховательки пані Анастасії Миронович приготували тортик, яким поласували не тільки самі, а ще й вчителів пригощали. Тепер доступне для дитячого виконання меню поповнилося какао-тістечками "картопля", вафлями. Дітям було цікаво і смачно!
Група продовженого дня із тривалими прогулянками на свіжому повітрі, рухливими іграми, грою з натуральними матеріалами, майстерками різного спрямування допомагає дітям розслаблятися, відпочити, а отже і якісно підготуватися до наступного "вдиху", тобто нового навчального дня.
День відкритих дверей
Зима – це час, коли батьки майбутніх першокласників активно шукають школу, яка була б співзвучна цінностям їхньої сім'ї. У "Борисфені" також почалася вступна кампанія. 6 лютого у стінах школи відбулася лекція-презентація "Навчальний рік у вальдорфській школі". Такі заходи відбуваються з певною періодичністю і з різних граней показують вальдорфську педагогіку батькам, аби вони мали можливість прийняти зважене рішення, чи підходить така школа їхній родині.

20 лютого «Борисфен» відчинив свої двері для всіх охочих познайомитися нашими садочком та школою, побачити на власні очі та відчути серцем, як реалізовуємо принципи вальдорфської педагогіки ми. Цього разу формат заходу дещо відрізнявся від попередніх – батьки та діти, які завітали до нас у цей день, мали можливість познайомитися та поспілкуватися безпосередньо з вчителем класу, який їх цікавить. В такій розмові можна було об'ємніше поговорити про особливості віку дітей та як навчальна програма вальдорфської школи відгукується на їхні актуальні потреби розвитку. Поки дорослі спілкувалися, діти були зайняті на майстер-класах, які організовували для них предметні вчителі школи та вихователі нашої «Дитячої домівки».

Перерви проходили у затишній кав'ярні. Кав'ярню творили вчителі школи, а гостей пригощали домашніми смаколиками.
Інструктаж з техніки безпеки
Вчителі нашої школи у січні теж мали навчання. Усім колективом пройшли заняття з інструкторами з охорони праці, на якому були практичні вправляння з надання першої домедичної допомоги у випадках зупинки дихання і кровотечі, а також вивчення послідовності дій при виникненні надзвичайних ситуацій.