Борисфен
«Вальдорфська школа бОРИСФЕН»
Дайджест (1)
вересень-жовтень 2020
Новий навчальний рік розпочався для нашої спільноти традиційно зі Свята зустрічі 1 вересня. Окрім 12 першокласників, до нас доєдналося 9 учнів інших класів.
У середині вересня вся шкільна родина дуже здорово провела час на Пікніку. Це завжди гарна нагода познайомитися ближче новим родинам, дивуватися кулінарній майстерності один одного, радіти осінньому теплу і дитячій грайливості.
У жовтні в нас знову була зустріч, де батьки та вчителі на Конференції обговорювали важливі питання, що стосуються виховання наших дітей.


Дві події супроводжувалися кав'ярнями, в яких у продажу були смаколики від батьків. Така кав'ярня — благодійний проєкт. Бо отримані кошти ми спрямовуємо на купівлю музичних інструментів, обладнання у сенсорну кімнату. Зараз ми накопичуємо кошти на справжній ткацький верстат. Тож дякуємо всім, хто приносить чудові смаколики у кав'ярню!

Кав'ярня на двох подіях отримала заробіток у розмірі 8616 гривень.
Садочок
Осінь у «Дитячій домівці» видалася врожайною. Були знайомства з новим дітками, ігри в садку і на вулиці, лялькові казки-вистави на столі від вихователів, сезонні свята і дні іменинників.
Наші діти сміливі і винахідливі. Часом, обговорюючи новинки зранку, вони розповідають про несподівані зустрічі з білочками, сороками, ящірками, равликами, черепахами, а вдень вони вже будують хатки для звірят чи для себе. Це можуть бути цілі міста із піску з підземними тунелями, мотузкові ліани і подушковий батут чи замки небаченої краси з вигадуванням і вдяганням королівських шат із тканин.
Протягом тижня кожен день дітки мають певні творчі заняття: живопис аквареллю чи ліплення з воску, малювання восковими крейдами чи рукоділля, кулінарія з ліпленням тіста і випіканням смаколиків, якими можна почастувати своїх рідних. У вересні ми радо відзначили Свято врожаю.
1 клас
Цього року шкільна родина «Борисфена» поповнилася на 12 нових учнів. П'ятеро з них прийшли до школи із вальдорфського садочка «Дитяча домівка».
Навчання в першому класі починається епохою «Малювання форм». Діти знайомляться із прямою та дугою і, проживаючи ці форми, приходять до відкриття, що все у світі повторює форми прямої і дуги. За цим відкриттям слідує незліченна кількість всього, що знаходять дітлахи. Вони вказують на все! Абсолютно в усьому діти знаходять ці дві форми.
Діти познайомилися й з іншими формами. Коли вони гарно повправлялися над дугою і прямою, то побачили, що, склавши дві дуги, можна отримати коло, а потім знайти і спіраль.

Пані Анна Овсієнко: «Ми з дітьми проживали епоху дуже яскраво. Знаходили ці форми у своєму тілі, у класі, вдома, на подвір'ї школи, дорогою до лісу, в лісі. Ми викладали форми з усього, що нам траплялося: з подушок, лав і жолудів, гілочок і листочків, каміння. Діти навіть викладали форми своїми тілами стоячи чи лежачи. Перед тим, як діти неквапливо та старанно малювали свою форму в зошиті, вони вправлялися на дощечках, папері, малювали букви на землі, піску, навіть ногами, тримаючи крейдочку між пальчиками ніг. Було дуже весело! Я радію, що мої першокласники мають таке навчання. Вони все проживають так по-справжньому, по-дитячому. Діти радіють своїм відкриттям. Попереду в нас ще так багато цікавого та нового, але всьому свій час».
2 клас
Для другокласників навчальний рік розпочався з епохи «Малювання форм». Ми почали малювати динамічні форми, які допомагають здійснити здоровий плавний перехід від друкованих літер до прописних.
В жовтні розпочалась епоха «Звуки і букви». Ми вчились диференціювати звуки і букви, вправлялись у написанні літер. Розпочали образне знайомство з великою та малою літерами. Цікаво спостерігати, як у дітей починає вимальовуватися почерк.
3 клас
У вересні третьокласники разом з вчителькою Тетяною Ситнік проживали епоху «Малювання форм». Діти опановували як зовнішній простір, так і внутрішній, налаштовувалися на вільний і чіткий рух. Форми, в яких вправлялися третьокласники, милували око та ставали дедалі більш точними.
Під час епохи «Створення світу» діти змогли пережити простір не тільки зовнішнього світу, але і відкрити світ внутрішній, світ душевний! Розповіді про сім днів творення світу дали дітям переживання великого задуму і його цілісності!

Наступна епоха «На землі» розпочалася з того, що третьокласники перейняли від учнів четвертого класу вирощений урожай зерна, таким чином прийшла і їх черга відчути себе землеробами. Діти підготувати землю, обробили її і посіяли озиме зерно, щоб спостерігати за його ростом, погодними умовами, а потім, наступного року, зібрати і свій урожай.
Протягом жовтня діти третього класу натхненно проживали виставу «Святий Георгій». Під час підготовки кожному вдалося прожити усі ролі. Згодом вони показали дійство молодшим учням школи. Для виконавців і глядачів ця історія стала живою, наповненою образами й емоціями, вона наділила нас відвагою, мужністю, співпереживанням, вмінням стати до бою, іноді зуміти лишитися сам-на-сам із собою, а в складній ситуації — не втрачати гідність.


4 клас
Діти четвертого класу у вересні збирали врожай пшениці, посіяної ними в третьому класі під час епохи «Людина на землі». Завершуючи програму третього класу з «Будівництва», діти захищали свої сімейні проєкти.
Пані Анна Піменова про свій клас: «У вересні ми проживали цікаву, активну і дуже улюблену дітьми епоху "Краєзнавство". Ми починали із найближчого до тіла простору – парти, класу, поверху, школи та подвір'я – малювали плани згори. Ми вийшли на вулицю та дослідили 4 сторони горизонту за сонцем та природними ознаками. Щодня крокували ногами по найближчій до школи місцевості, обійшли всю Катеринівку й ознайомилися з розташуванням вулиць, лісів, озер, а далі зображували це схематично на аркуші у вигляді план-карти. Стільки пройдено разом доріг та стежинок, розділено канапок і знайдених ягід-горіхів!»

Продовження краєзнавства чекає на учнів четвертого класу в травні, коли під ноги ляжуть вже вулиці старого Києва.
Жовтень в четвертому класі був наповнений спостереженнями за собою, за власне людськими можливостями тіла й душі та пошуком зв'язку зі світом тварин. Чим ми подібні, а чим відрізняємося? Що вміють вони, чого не вміємо ми і навпаки? Які можливості і які обмеження має людина? Ми багато малювали та ліпили тварин, вчили поезію про братів менших та співали пісень з пані Оленою Мітасовою.

Четвертий клас розпочався дослідженням світу через себе і буде продовжуватися у такому ж настрої.
5 клас
Вересень п'ятий клас разом зі своєю вчителькою Наталією Ременюк розпочав з епохи «Ботаніка». Завданням було дослідити сім форм проростання рослин. Діти вчилися уважно спостерігати, помічати феномени рослин та записувати свої спостереження, робили власні відкриття про рослини. Наприклад, у деяких рослин форма листка відображає форму всього дерева. Після спостереження і опису діти отримали завдання уявити цю рослину в образі людини: вік, якості характеру, прояви, ставлення до інших людей та світу.

Настрій епохи «Ботаніка» підтримували усі предметні вчителі: на уроках музики співали про рослини, на живописі рослини "вирощували фарбами".
У жовтні 5 клас знайомився зі стародавніми культурними епохами. Повернулися на 10 тисяч років назад і познайомилися зі стародавньою Атлантидою. Слухаючи міфи, діти дізналися, чому вона затонула і який поштовх це дало для розвитку людства.

Від Атлантиди перейшли до вивчення Стародавньої Індії. Вивчали географію, клімат, вірування людей. Слухали багато міфів, які давали уявлення про настрій Індії в стародавні часи.

П'ятикласники також проживали епоху «Географія України». Вивчали будову річок та гір, познайомилися з рельєфом нашої країни. Діти пригадували походи в попередніх класах: яка місцевість, який клімат і рельєф, яка рослинність? Епоху закінчили спільним проєктом — ліпили з глини рельєф місцевості. На поверхні утворилися рукотворні глиняні гори, долини, плоскогір'я, річки та море, а потім відтворювали заповнення гірських річок водою і подальший рух води на місцевості в струмках, річках, озерах до морів.
6 клас
Навчальний рік шостого класу розпочався з епохи «Мінералогія». Пані Наталія Шпілька розповідає: «Діти роздивлялися різні гірські породи, уважно їх замальовували, їздили в кар'єри і в печеру. Найпростіше каміння викликало здивування, і кожен хотів принести для своєї колекції якомога більше знахідок!»
Вже у жовтні в шестикласників була епоха «Фізика». Діти набували навичку уважного спостереження, опису і на основі цього — формулювання судження. Саме ця послідовність дає можливість прийти до правильних висновків, які базуються на фактах, а не на домислах. Це основа критичного мислення. Діти дуже ретельно вправлялися в роботі над цією навичкою.
7 клас
7 клас у вересні проживав епоху «Середньовіччя». Епоху хрестових походів, епоху честі, доблесті, мужніх лицарів і благородних дам. Діти з глини будували макет середньовічного міста з мурами, вежами, ратушею і іншими спорудами того часу, вивчали середньовічні пісні та балади.
Кожна дитина мала завдання розробити родинний герб за всіма правилами геральдики. А завершенням цієї епохи був середньовічний бал у справжньому замку «Меджибіж» з посвятою в лицарі, лицарськими боями та середньовічними танцями. Це були незабутні переживання і враження.
Епохою жовтня стала «Хімія». Ярослава Чепьолкіна поділилася: «Нашою головною метою під час цієї епохи було викликати зацікавленість і запитання до найпростіших, а з часом і до більш складних явищ та процесів. Діти проводили досліди, відтворювали горіння на подвір'ї і в лабораторії, вивчали реакції, обговорювали і робили висновки. Ця епоха привела до багатьох відкриттів і більш глибокого розуміння дітьми таких звичних для них явищ».
8 клас
На початку осені восьмикласники мали епоху «Темпераменти». Вони описували зовнішність і риси характеру кожного з чотирьох видів, відображення темпераментів у стихіях природи і порах року, рослинному і тваринному світі, ліпили грецькі маски із глини, за якими можна розпізнавати емоції, а ще уважніше придивлялися один до одного, до вчителів і до своєї родини для того, щоб визначити темперамент.

Вчителька класу пані Вікторія: «Епоха "Темпераменти" дала можливість кожному підлітку глибше пізнати себе та іншого, а відповідно, зрозуміти і прийняти. Діти через велику кількість феноменологічних спостережень отримали інструменти, які допомагають у щоденній соціальній комунікації. Мені стало значно легше з ними спілкуватися й домовлятися. Маю надію, що і батькам теж».
Епоха «Історія театру» тривала 2 тижні, але діти продовжують читати п'єси, аналізувати театральні постановки, читати біографічні романи про визначних драматургів. Вони мали знайомство з акторкою Ксенією Мавлатовою, яка поділилася з ними, чим для неї є театр, сцена, життя актора, що таке справжність, життя на сцені, якою має бути робота з власним мовленням, образом і текстом. Діти поставили чимало питань, які їх хвилюють, бо вони вже мають досвід підготовки вистави й власне виступу.
Хотілося б, щоб учні продовжили знайомство з акторами, надалі відвідували театри, щоб бачити різні постановки, та мали зустрічі з людьми, що пов'язали своє життя з театром. Можна також рекомендувати телеверсії драматичних постановок у хорошій якості.
Музика
У сьомому класі флейта на початку осені починає звучати оркестром, в якому три голоси поєднуються в одному музичному творі. Діти грають за нотами і поступово, крок за кроком, наполегливо вправляючись, починають відчувати музичну гармонію в співзвуччі. «Як це гарно!» — так само в співзвуччі і захоплено лунає в класі, коли композиція стихає.

Відчуття прекрасного, яке переживають діти, а ще відчуття причетності себе особисто і співдружності всього класу спонукають дітей до розуміння цінності і важливості кожного голосу. Надалі це веде до ще більшої старанності, а отже до появи внутрішньої мотивації в освоєнні нових музичних творів.
Злагоджені будні ансамблю флейтистів переросли в чудовий виступ у замку «Меджибіж» на середньовічному балі.
Англійська мова
Діти 2 класу протягом вересня разом з учителькою англійської мови пані Вікторією Парвовою та веселими гномиками вивчали дні тижня, місяці, пори року. А ще слухали історію про дуже голодну гусінь, яка перетворилася на метелика, та співали про неї пісень.
Німецька мова
Перша епоха німецької мови у 3 класі розпочалася з нових віршів, пісень, ігор та зі знайомства з німецькими літерами.

Фрау Валерія Олійник: «Діти раділи написанню перших слів німецькою мовою і старанно тренувалися у прописах. Особливо сподобалася їм вправа, коли треба було шукати літери в оточуючих предметах. Так, наприклад, пісочний годинник нагадав третьокласникам літеру Bb».
Рукоділля
Третій клас на уроках рукоділля опановував в'язання гачком. До приходу холодів учні зв'язали чудові теплі шапки! Разом з пані Ріммою Тарасовою кожна дитина вигадала візерунки та кольорове рішення для свого виробу. В'язання стало улюбленим заняттям на перервах!
Перший клас готував футляри для флейт. Для цього діти почали вправлятися у вишиванні.
Другий клас вчився в'язати на шпицях і результатом їх старань стала невелика робота — кофтинка для малючка.

Трохи вже старші четвертокласники на шпицях вив'язали собі теплі мітенки, які будуть зігрівати їм руки.
Мистецтво
Мистецтво в 6-му класі підтримувало вивчення термічних явищ під час епохи «Фізика». За допомогою акварелі під керівництвом вчительки з мистецтва пані Ірини Куди діти пробували зобразити температуру: «Спочатку на своєму аркуші для малювання кожна дитина окреслила простір, в межах якого буде "вимірювати температуру". Найгарячішим кольором "запалили" джерело тепла, а далі в своєму власному просторі знижували температуру кольорів до найхолоднішого, який тільки маємо в своєму арсеналі. Така красива ця температура!»
А в п'ятому класі під час вивчення Стародавньої Індії повправлялися в ліпленні священної для цієї країни тварини.
Ремесло
В 6-му класі діти знайомляться з новим інструментом — стамесками. І першою роботою з цим інструментом було вирізьблення ложки. Дітям пропонується невеликий дерев'яний брусок, на якому вони для початку малюють ложку. Далі в процесі різьблення необхідно тренувати вміння вчасно стримуватись. Якщо цього не відбулось, то ручка ложки стає все тоншою, а в черпалі ненароком з'являється діра і тоді роботу доводиться починати спочатку.
Коли діти проживали епоху «Мінералогія», почали працювали з каменем. Була обрана м'яка порода, яка легко піддається обробці — мильний камінь.

З невеличкого уламку каменю діти за допомогою надфіля робили різні фігурки. Спочатку в цьому камінці вони мали побачити образ майбутнього виробу. Комусь це вдавалось легше, комусь важче, а хтось в процесі роботи змінював задум. В результаті з'явилися різні фігури: кришталики, пташка, хрест, листя, сокира, медальйончики.
У восьмому класі на заняттях з ремесла діти виконували складний барельєф. Вчителька пані Ірина Різніченко говорить: «В цьому віці дітей вже потрібно заохочувати. Такого запалу і кількості енергії, яку мають п'яти- і шестикласники учням 8 класу вже не вистачає, тому я запропонувала їм теми, а вони вже самі обирали, що саме хочуть робити. Учні мали ретельно попрацювати стамескою та ножами, і при цьому різьблення виконувати вздовж і впоперек волокон. Для цього добре відчути і зрозуміти, під яким кутом потрібно працювати інструментом і який саме вибрати».
Евритмія
Чи здатне мистецтво виховувати мужність, міцність, рішучість? Учні 6, 7 та 8 класів яскраво продемонстрували, як набуваються ці якості завдяки мистецтву евритмії. Молодші класи та дорослі, які мали можливість споглядати це дійство, ще довго ділилися тим, як побачене їх вразило. І правда, евритмічні вправи з палицями мають михайлічний настрій, тому і з'явилася ця ідея у підтримку жовтневої епохи Михаїла поділитися тим, як це — випробувати себе на мужність на кожному уроці евритмії.
Група продовженого дня
Після насиченої програми занять у класах діти потребують відпочинку. Найкращий спосіб відпочити у школі для дитини — мати простір і час для вільної гри. Тож пообідавши, діти прямують на лісову галявину поруч зі школою. На свіжому повітрі вони мають можливість рухатись досхочу: бігати, стрибати на пеньках, балансувати на колоді, гойдатися на тарзанці, а ще будувати халабуди з гілок і кори та майструвати з природних матеріалів.
І наостанок трохи гумору. Його достатньо буває в шкільному житті і у молодших, і у старших класів.

Ярик сказав: «Якщо мені не вистачить їжі, я збісюся!»

Вчителі та діти поступово наближаються до завершення насиченої подіями та відкриттями другої чверті, про яку ми обов'язково повідаємо вам у наступному огляді.

Бажаємо вам чарівного передріздвяного настрою!