Борисфен
«ВАЛЬДОРФСЬКА ШКОЛА БОРИСФЕН»

5 клас: епоха «Давня Греція»

У 5 класі триває довгоочікувана епоха «Давня Греція». Ця культура явила собою розквіт людської душі і заклала міцний фундамент європейського мислення. Мистецтво, наука та культура Давньої Греції стали невичерпним джерелом натхнення для людства з найдавніших часів аж до наших днів
Учні цього віку ніби відображають розвиток людства в епоху Давньої Греції, вони сповнені гармонії і вже здатні не тільки помічати її, але й хочуть творити самі! Саме тому вальдорфська педагогіка створює дивовижні умови для проживання цієї епохи, коли однаково задіюються усі струни дитячої душі — їхні почуття, мислення та воля. Образні історії, що їх художньо розказує вчитель, діти перетворюють у стислі, але дуже цікаві тексти у своїх зошитах-підручниках, де кожний текст супроводжує власний унікальний малюнок, що є зовнішнім відбитком внутрішніх переживань.

Окрім текстів та малюнків, у зошиті є створені дитиною власноруч замальовки географічних карт, прекрасні вислови про Грецію, вірші та пісні грецькою мовою, кожна сторінка оздоблена неповторним грецьким орнаментом.

Під час епохи «Давня Греція» ефективно реалізується міжпредметна інтеграція. Тема Греції звучить на уроках музики у народних піснях та гімнах грецькою мовою, у канонах та багатоголоссях, які діти вміло виконують на своїх флейтах. За два місяці до початку епохи на уроках літератури від вивчення міфів стародавніх цивілізацій Індії, Персії, Месопотамії та Єгипту ми поступово перейшли до міфології давніх греків, тож на момент початку епохи діти вже були сповнені живих і яскравих образів та були готові зрозуміти історичні та культурні закономірності.

Уроки літератури поступово перетворюються на театральний майданчик, де діти спочатку знайомляться із відомими зразками давньогрецької літератури, занурюються у різні стилі та розміри, а потім починають підготовку до серйозної вистави, тему якої обирали всім класом після довгих обговорень різноманітних літературних творів. Особлива увага надається рецитації творів Гомера, написаних у гекзаметрі. У цьому дуже допомагають уроки евритмії, де діти вчаться відтворювати розмір і ритм гекзаметру тілесно.

Уроки живопису та ліплення у цей період покликані не тільки розширити уявлення про мистецтво Давньої Греції, але дати дітям можливість прожити його на практиці, уподібнившись давньогрецьким митцям.
Уроки ремесла та рукоділля допомагають у підготовці до вистави, відтворенні костюмів, взуття, прикрас та декорацій — усе це діти створюють самі або з невеличкою допомогою вчителів та батьків.

Що вже й казати про уроки фізкультури та ботмерівської гімнастики, на яких діти готувалися до головної події року — Олімпійських ігор, де представили свою школу поміж 11 інших вальдорфських шкіл та ініціатив України.

У хорі на більш ніж 200 голосів зовсім по іншому звучав Олімпійський гімн грецькою мовою!

Протягом 5 днів діти брали участь у справжніх змаганнях із пентатлону (біг, стрибки в довжину, метання списа та диска, боротьба), нарешті показали прем'єру ретельно підготовленої вистави і мали змогу побачити десяток вистав, підготовлених іншими школами. Познайомилися із великою кількістю однолітків, співали пісні під зоряним небом, сидячи навколо великого багаття.

Цей тиждень на березі моря, поблизу стародавнього грецького міста Ольвія і цю неймовірну епоху наприкінці 5 класу, діти запам'ятають на все життя!
Автор: Ярослава Демченко, вальдорфський вчитель
Фото: Ярослава Чепьолкіна, Ярослава Демченко


Ви можете використовувати цей текстовий матеріал повністю або частково виключно за умови встановлення гіперпосилання на сайт www.waldorfkyiv.org.