Борисфен
«ВАЛЬДОРФСЬКА ШКОЛА БОРИСФЕН»

Хочете, аби ваші діти були щасливішими та спокійнішими? Спростіть їхнє життя

Якщо ваш розклад та кількість екранів у вашому житті змушують відчувати, що ви перестаєте розуміти, що відбувається з вашою дитиною, або втрачаєте з нею контакт, саме час спростити деякі речі
Переваг від спрощення світу вашої дитини багато. І життя від цього теж стане більш наповненим. Діти процвітають, коли мають вільний від того, чого «забагато», простір та час для пізнання навколишнього світу.

Байдуже, чого «забагато», бо будь-яке «забагато» завжди пригнічує та спричиняє стрес. Може бути забагато речей, забагато інформації, забагато справ, завеликий вибір, зависокий темп — швидкий перехід від справи до справи, без перепочину чи можливості пограти. Забагато справ та завдань пригнічують дитину і викликають небажаний стрес вдома та у школі.

Спрощення щоденного графіку дитини, зменшення кількості інформації та занять разом зі зменшенням кількісті іграшок та купи зайвих дрібних речей могло б допомогти дітям, які перевантажені усім цим, менше сперечатися і прийти до менш деструктивної поведінки.

Коли ви спрощуєте світ дитини, ви вивільняєте простір для позитивних змін, творчості та відпочинку.

«Багато в чому проблемна поведінка сучасних дітей спричинена перенасиченістю та надвисокою швидкістю їхнього життя», — каже Кім Джон Пейн, авторка книги «Виховання у простоті: як, використовуючи чарівну силу "менше", виховувати більш щасливих, спокійних і впевнених у собі дітей».
Пейн каже, що багато американських дітей переживають сенсорне перевантаження, коли мають «забагато дрібничок навколо, завеликий вибір та забагато інформації». Якщо виховання відбуватиметься у простоті системно, батьки можуть суттєво зменшити щоденний стрес дитини і зрештою — мати щасливіших й успішніших дітей.

«Дитині потрібен час, щоб стати собою — за допомогою гри та спілкування. Якщо понад міру навантажити дитину, надаючи їй забагато вибору чи псевдовибору до тієї пори, коли вона буде готова до цього, вона знатиме лише одну емоційну реакцію: "Хочу ще!"»

Найлегше — почати практикувати виховання у простоті вдома. «Щойно ви зменшите кількість іграшок та всіляких дрібничок, ви підвищите її увагу і здатність глибоко зануритися в гру. Коли дитину оточує забагато речей, у неї лишається мало часу для пізнання світу і для формування уявлень про нього, крім того, за таких умов дитина якщо й робить це, то дуже поверхово», — каже Пейн.
Позбудьтеся дрібничок
Прибираючи іграшки, залиште лише декілька — тих, які вашій дитині подобаються завжди, а також ті, з якими вона може довго розважатися. Дуже часто улюблені іграшки дитини дуже прості, класичні, що не мають безлічі дзвіночків та свистульок: м'які іграшки, ляльки, конструктор, наприклад леґо, поїзди та машинки, змінні одежинки, засоби для малювання та всілякої творчості.

Зменшіть кількість книжок до кількох улюблених, які можна буквально «смакувати», та приберіть решту, щоб вийшла бібліотека, в якій за один раз можна вибрати одну-дві книги.

Додайте трохи тканинок, мотузок та подушок для створення фортець та гральних майданчиків. Потім дайте дитині якийсь час, щоб вона прилагодила ці засоби та створила свій власний ігровий світ з цього простого набору іграшок.
Зробіть простоту пріоритетом
Спрощення розкладу вашої родини може знизити постійне шалене відчуття, що треба кудись поспішати. Дитина, у якої є купа домашніх завдань, позашкільні заняття або спорт щодня, може відчувати стрес та хаос, оскільки їй бракує природної для дитини речі — вільного часу для творчої гри та пізнання світу. До того ж, коли ви встановлюєте ліміт на перегляд ґаджетів, ваша дитина не буде відволікатись на них і вчитиметься радіти теперішній миті.

«Спокій породжує творчість, а творчість породжує зайнятість чимось. Зайнятість породжує спокій, що підтримує творчість, — пояснює Пейн у своїй книзі. — Одне одне породжує і доповнює».

У ролі мами- чи тата-«таксиста» ви, напевно, теж не почуваєтеся розслаблено. Залишаючи дитині одне-два улюблені заняття, ми даємо їй свободу не лише мати вільний час на гру та пізнання, а ще й час для того, щоб зосередитися і взятися саме за те, що вона сама обрала.

Зменшення кількості непотрібних речей у фізичному просторі, встановлення передбачуваних ритмів та оптимізація діяльності мають переваги і для батьків. «Як батьки ми також характеризуємо себе через ті речі, яким приділяємо увагу й у яких беремо участь. Але ми легко про це забуваємо, якщо наше щоденне життя більше нагадує сортування», — каже Пейн. Спрощуючи, ми можемо концентруватись на тому, що є дійсно цінним для нас, а не просто жити, реагуючи буквально на все, що підкидає нам життя. Менша кількість іграшок у дитини діє на користь її уяві та її відчуттю спокою.

Спрощення — довготривалий процес, його неможливо здійснити ввечері чи на вихідних. Щоб зменшити кількість речей, змінити звички та випрацювати новий ритм життя, потрібен час. Непросто змінити напрямок, коли вся ваша родина мчить зі швидкістю світла і у вас постійно є відчуття, що на вас чатує хаос. Почніть потроху, з маленьких змін, фокусуючись на тому, яким ви хочете бачити життя вашої родини.
Полегшуйте
«У полотні дитинства особливе місце посідають не яскраві походи до Діснейленду, а звичайні ниточки, які пронизують усе дитинство і повторюються: родинні вечері, походи на природу, читання перед сном, суботні ранкові млинчики».

Разом зі спрощенням ми можемо принести натхнення у повсякденне життя; встановити порядок, в якому важливість родинних цінностей буде передувати вимогам навколишнього світу. Дозволити вірі в наших дітей переважити наші страхи. Змінити життя разом із сімейними мріями та надіями на таке дитинство, яким воно може і повинне бути.

Наші діти є найліпшим нагадуванням нам про нас найкращих, про нас безтурботніших та менш напружених.

У легковажності наших дітей ми бачимо відлуння того, якими ми колись були — коли ми були дітьми, так, але також і перед тим, як у нас з'явилися власні діти, або навіть два тижні тому, до всієї тієї напруги, яка супроводжувала наші ділові зустрічі наприкінці року.

Їхня радість та заразливий ентузіазм, їхнє почуття «місії», наче в того бідного собачки у боксерських шортах, — не можуть допомогти, але вони ластяться до вас, ваблять вас, аби розслабити і заспокоїти.

Спростити — означає знайти гармонійне місце на шляху від станції під назвою «Занадто». Тільки якщо в дітей усього буде менше, вони зможуть визначитися з тим, що їм дійсно подобається і потрібно.
Автор: Sandy Kreps
Джерело: Green Child
Переклад: Євгенія Даннікова, «Вальдорфська школа Борисфен» (Київ)


Ви можете використовувати цей текстовий матеріал повністю або частково виключно за умови встановлення гіперпосилання на сайт www.waldorfkyiv.org.